St. Maries, ID

Kids' Classes


85B

1st~ Garrett Secord

2nd~ Rees O'Brian

3rd~ Waylen Burgess

4th~ Gary Warren

5th~Gracie Sawyer

6th~Breken Green

7th~ Kyler Gordon

8th~ Cole Eakin


Mini 4

1st~ Logan Castonguay

2nd~ Cody Krupp

3rd~ Colter Averett

4th~Ragen Oertli

5th~ Landon Tweedy


65A

1st~ Brayden Buell

2nd~ Kayson Sexton

3rd~ Damon Sutterlin

4th~ Landon Burmeister

5th~ Kaden Ackley

6th~ Blake Smith

7th~ Carter Hamby

8th~ Max Averett

9th~ Kelan Maciosek


65B

1st~ Lexie Wynn

2nd~ Jayce Haynes

3rd~ Kayson Sexton

4th~ Landon Tweedy

5th~ Blayze Shea

6th~ Jaemen Harold

7th~ Grant Compton

8th~ Ryder Deming

9th~ Jarett Brebner


50A

1st~ Damon Shutterlin

2nd~ Jayce Haynes

3rd~ Dalton Colurn

4th~ Blayze Shea

5th~ Kelby Harvey

6th~ Boden Glindeman

7th~ Hunter Dahlstrom


50B

1st~ Kelby Harvey

2nd~ Cody Skayland

3rd~ Payton Reynolds

4th~ Savana Williams

5th~ Jaxon Yearout

RESULTS

​​"Big Bike" & Quad Classes


Pro

1st ~ Cody Hanson

2nd ~ Austin Schiermeister

3rd ~ Warren Joiner

4th ~ Luke Suva 

5th ~ Carey Chambers

6th ~ Kyle Joiner

7th ~ Alex Johnston

8th ~ Cody Watkins


Heavyweight

1st ~ Nathan Reid 

2nd ~ Hunter Kotschevar

3rd ~ Connor Haeg

4th ~ Corey Nelson

5th ~ Ray Amos

6th ~ Tyler Stoltz

7th ~ Jacob Rasmussen

8th ~ Zack Hudson

9th ~ Branden Corder

10th ~ Mikael Spears

11th ~ Logan Hudson

12th ~ Sam Badger

13th ~ Andrew Manney

14th ~ Tyler Williams

15th ~ Corey Schaeffer


​Lightweight

1st ~ Logan Brantz

2nd ~ Josh Eastman 

3rd ~ Damen Julian

4th ~ Matt Spears


Old Timers 45+

1st ~ Jim Magallon

2nd ~ Bryan Witt


Old Timers 30+

1st ~ Mike Minier

2nd ~ Dylan Julian

3rd ~ Kiel Orr

4th ~ Mike Frederick

5th ~ Jason Hacker

6th ~ Shawn Waller

7th ~ Jeremy Brebner

8th ~ Cory North

9th ~ Tim Ausman


Father / Son

1st ~ Jerrod Oertli / Rydge Oertli

2nd ~ Steve Matthews / Evan Matthews


Jack & Jill

1st ~ Curtis Stitch / Jamey Parks

2nd ~ Victoria Harcy / Matthew Caraway


Women

1st ~ Hayden Oertli


85 Expert

1st ~ Ben Blakely

2nd ~ Ethan Skok

3rd ~ Cooper Figueroa


Quad

1st ~ Dave Reid 

2nd ~ Randy Schwartzman

3rd ~ Jim Schwartzman

4th ~ Josh Bowman

5th ~ David Stantley

6th ~ Rob Fusco

7th ~ Holly Schwartzman

8th ~ Andy Hickson

50 Beginners
1st ~ Kelby Harvey
2nd ~ Payton Reynolds
3rd ~ Cody Skavland
4th ~ Jaxson Yearout
5th ~ Ethan Smith
6th ~ Samuel Jones
7th ~ Rowen Paradee
8th ~ Carter Marx
9th ~ Rylen Harvey
10th ~ Kaison Hasting

50 Advanced
1st ~ Damon Sutterlin
2nd ~ Dalton Coburn
3rd ~ Kelby Harvey
4th ~ Carter Marx

Mini 4 Stroke
1st ~ Nathan Stroud
2nd ~ Landen Tweedy
3rd ~ Riley Ausman
4th ~ Tucker McVay
5th ~ Landen Paradee

65 Beginners
1st ~ Jerrett Brebner
2nd ~ Landen Tweedy
3rd ~ Kayson Sexton
4th ~ Grant Compton
5th ~ Kyron Sexton
6th ~ Jaeman Harold
7th ~ Jaxson Moore

65 Advanced
1st ~ Damon Sutterlin
2nd ~ Landen Burmeister
3rd ~ Nathan Stroud
4th ~ Carter Hamby
5th ~ Cody Krupp
6th ~ Kayson Sexton

85 Beginners
1st ~ Garrett Secord
2nd ~ Breken Green
3rd ~ Tanner Korst 
4th ~ Brody Hoffman
5th ~ Byron Hamby
6th ~ Dylan Meyer
7th ~ Noah Groth

Compton Memorial(5/14/17)

Hansen Memorial Kids' Race

(6/11/16)

Muddy Butt (04/30/17)

​​"Big Bike" & Quad Classes


Pro Tag Team
1st ~ Jon Seehorn/Josh Buell 
2nd ~ Kyle Joiner/Warren Joiner 
3rd ~ Austin Schiermeister/Cole Sullivan 
4th~ Jeremy Deming/Dylan Julian

Pro Ironman
1st ~ Luke Suva 
2nd ~ Matt Dingman 
3rd ~ Cameron Supanchick

Heavyweight Team
1st ~ Trace Hanson/Nathan Reid 
2nd ~ Wyatt Suchoski/Garret Flach 
3rd ~ Tyler Stoltz/Layton Gertji 
4th ~ Corey Nelson/Brandon Waller 
5th ~ Travis Nelson/Jerrod Oertli 
6th ~ Nick Buechler/Hayden Kraack 
7th ~ Andrew Kotschevar/Hunter Kotschevar 
8th ~ Laurence Lindsay/Deric Bradbury 
9th ~ Dylan Kauffman/Koby Murphree 
10th ~ Rob Smith/Jayme Haynes 
11th ~ Deak Wynn/Dre Wynn 
12th ~ Ezra Riek/Cyle Young 
13th ~Billy Colvin/Tom Wargi 
14th ~ Seth Wells/Carson Wells 
15th ~ Dustin Hendzel/Chad Ward 
16th ~ Logan Hudson/Zack Hudson 
17th ~ Tyler Martin/Tristen Sampson 
18th ~ Ethan Steiner/Keaton Wells 
19th ~ Ladd Serwat/Landon Carlson 
20th ~ Wade West/Kaleb Simon 
21st ~ Russ Stevens/Brad Stevens 
22nd ~ Daniel Dixon/Kyle Lovell 
23rd ~ Michael Reid/Danny Hilde 
24th ~ Gabriel Hill/Jesse Miller


Lightweight Team
1st ~ Wyatt Hopper/Josey Wilson 
2nd ~ Casey Nelson/Trevor Janshen 
3rd ~ Kyle Siegfried/Logan Brantz

Ironman Amatuer
1st ~ Riley Pedersen 
2nd ~ Anthony Johnson 
3rd ~ Dylan Krogh 
4th ~ Cody Hughes 
5th ~ Mitchel Horner 
6th ~ Ryan Kettenburg 
7th ~ Todd Breth


Old Timers 45+
1st ~ Jim Magallon/Alan Deyo 
2nd ~ Jeff Dennis/Rodney Reese

Old Timers 30+
1st ~ Mike Cram/Lee Steiner 
2nd ~ David Howard/Mike Frederick 
3rd ~ Kiel Orr/Jason Hacker 
4th ~ Kaden Lyda/Kevin Parris 
5th ~ Cory North/Corey Castomgay 
6th ~ Grant Pollock/Ben Boyce 
7th ~ Charles Clapper/Brian Moretz

Father/Son Team
1st ~ Chris Sexton/Colby Renner 
2nd ~ Steve Matthews/Evan Matthews

Jack & Jill Team
1st ~ Curtis Stitch/Jamey Parks 
2nd ~ Brielle Supanchick/Brayden Mueller 
3rd ~ Kaleigh Campbell/Ray Amos 
4th ~ Trina Julian/Jason Servey

Women
1st ~ Darby Kohn/Hayden Oertli

85 Expert
1st ~ Coleman Johnson 
2nd ~ Ethan Skok

Quad
1st ~ Randy Schwartzman 
2nd ~ Dave Reid 
3rd ~ Jim Schwartzman 
4th ~ Josh Bowman 
5th ~ Andy Hickson 
6th ~ Terrence Dittman 
7th ~ David Stanley 
8th ~ Kyle Hamilton

Kids' Classes


85B

​1st ~ Garrett Secord

2nd ~ Riley Cremer

3rd ~ Tanner Korst 

4th ~ Waylen Burgess

5th ~ Ryan Amos

6th ~ Dylan Secord

7th ~ Bryan Hamby

8th ~ Breken Green

9th ~ Gavin Tiller

10th ~ Dylan Meyer

11th ~ Brody Hoffman

12th ~ Hannah Harvey

​13th ~ Hunter Dahlstrom


Mini 4

1st ~ Nathan Stroud

2nd ~ Landon Tweedy

3rd ~ Ragen Oertli

4th ~ Hannah Robertson

5th ~ Connor Leeling


65A

1st ~  Nathan Stroud

2nd ~ Kayson Sexton

3rd ~ Max Averett

4th ~ Landon Burmeister

5th ~ Kelan Maciosek

6th ~ Kaden Ackley

7th ~ Damon Shutterlin

8th ~ Carter Hamby

9th ~ Blake M. Smith


65B

1st ~  Jerrett Brebner

2nd ~ Colter Averett

3rd ~ Kayson Sexton

4th ~ Grant Compton

5th ~ Jaemen Harold

6th ~ Landon Tweedy

7th ~ Blayze Shea

8th ~ Kelan Maciosek

​9th ~ Keira Sawyer

10th ~Damon Shutterlin

11th ~ Cody Krupp


50A

1st ~ Dalton Coburn

2nd ~ Damon Shutterlin

3rd ~ Blayze Shea

4th ~ Raden Glindman

5th ~ Kelby Harvey

6th ~ Chase Fiordon


50B

1st ~ Payton Reynolds

2nd ~ Savanna Williams

3rd ~ Cody Skaieland

4th ~ Logan Averett

5th ~ Jaxson Yearout

6th ~ Kelby Harvey

7th ~ Mellony Secord

8th ~ Henry Robertson

9th ~ Bike #1

10th ~ Jaime Carpenter

​11th ~Sydney Jones